Odkalování vodovodního řadu
Termín: 22. - 23. 8.2019
V návaznosti na mimořádné odkalování přivaděče pitné vody Vyšní Lhoty-Tošanovice-Nebory prováděné našim dodavatelem Severomoravskými vodovody a kanalizace Ostrava a.s., obec provádí odkalování obecního vodovodního řadu.
V případě, že se ve vodě bude vyskytovat zákal. prosíme o odpuštění vody z domovní přípojky,
pokud zakalení bude přetrvávat delší dobu, prosím o nahlášení na tel: 558 694 522, 724 181 050.
.
V letním období, kdy zpravidla dochází k poklesu přítoku vody do obecního vodojemu a zvyšuje se naše spotřeba, je voda dodávaná do vodovodu pro veřejnou potřebu prostřednictvím SmVaK. Částečně s rostoucím odběrem vody souvisí i napouštění bazénů, což způsobuje některé problémy. Kapacita jedné komory obecního vodojemu je cca 80 m3 a bazén o průměru 3,5 m a hloubky 1 m má objem 9,6 m3. Když se začne napouštět takových bazénů několik současně a ještě k tomu v době vrcholícího odběru z vodovodu, může dojít k velkým problémům s dodávkou vody do nemovitostí. Takový problém zaznamenali někteří občané včera na řadu 4-3 v SZ části obce.
Při plném otevření ventilu na vodovodní přípojce dojde k zrychlení pohybu vody v potrubí vodovodu i v potrubí Vaší přípojky.
V potrubí jsou usazeniny (drobný nezávadný zákal atd.) a při zrychlení proudění může dojít k rozvíření a zakalení vody nejen v právě napuštěném bazénu, ale i v potrubí vodovodu, což bude nepříjemné nejen pro Vás, ale i pro Vaše sousedy.
Jak napustit bazén a nezpůsobit problémy?
1. Bazén lze napustit nejen z Vaší vodovodní přípojky, ale i navézt cisternou, je to zcela nejlepší řešení. Kontakt na SmVaK: zákaznická linka: 800 292 400. V pracovní dny 7:30 - 20:00.
2. Zvolte ten správný čas pro napouštění. Tímto opatřením je menší pravděpodobnost, že stejný nápad uskuteční více majitelů bazénů. Denní doba je nejvhodnější mimo odběrovou špičku, tedy mezi 21:00 – 05:00 hodinou a mimo svátky, soboty a neděle.
3. Zvolte ten správný postup napouštění. Pokud jste si objednali cisternu, je vše jasné. Pokud napouštíte z vodovodu pro veřejnou potřebu, otevřete kohoutek pouze částečně, nedojde tak k zakalení, poklesu tlaku ve vodovodní síti atd. Pokud možno, napouštějte bazén postupně více dní vždy přes noc.
Prázdniny jsou za dveřmi, děti už se nemohou dočkat a dospělí se těší na dovolenou. I toto odpočinkové období však není zcela bez rizik. I v létě bychom měli dbát na základní pravidla požární bezpečnosti, aby nám nějaká mimořádná událost nenarušila chvíle pohody.
Nezapomeňte, že v období dovolených ponecháváme na delší čas svou domácnost bez dozoru. Před odjezdem na dovolenou proto všechny spotřebiče, které nemusí být nezbytně v chodu, vypněte a odpojte z elektrické sítě. Ideální je vypnutí celého elektrického okruhu na centrálním jističi, spolu se zastavením plynu a vody na centrálních uzávěrech.
Během letního období zůstávají také děti bez dozoru doma častěji, než bývá zvykem. V této době se děti mohou nudit a zpestřují si chvíle volna různými experimenty. Snaží se například překvapit rodiče samostatně uvařeným obědem, což nezřídka končí vzplanutím oleje na pánvi, vznícením chňapky nebo utěrky. Častou příčinou požárů v tomto období je již tradičně hra dětí se zápalkami a cigaretami v blízkosti hořlavin, nejčastěji ve sklepích, senících nebo v lese. Děti se v tomto období také rády „baví“ telefonováním na tísňová čísla a neuvědomují si, že mohou blokovat volání jiných, kteří skutečně potřebují pomoc.
Při výletech do lesa nezapomínejte, že je v lese zakázáno rozdělávat ohně. Pokud přece jen chcete rozdělat oheň ve volné přírodě, pak pouze za přítomnosti dospělých na bezpečném ohništi vzdáleném nejméně 50 m od okraje lesa a v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Samozřejmostí by měla být dostatečná zásoba vody na případné uhašení ohně rozšířeného mimo ohniště a zalití ohniště po opékání. Nazapomínejte, že také při grilování je třeba dbát bezpečnostních opatření a v případě silného větru raději negrilovat vůbec. Poměrně rozšířeným nešvarem je grilování na balkónech bytových domů. Odlétající jiskry mohou zapálit přímo vybavení bytu nebo hořlavý materiál umístěný na balkónech sousedů a to i ve značné vzdálenosti a třeba až za několik hodin.
Přesto, že nevěříme, že by se ještě našel někdo, kdo by v současné době vypaloval trávu nebo pálil jiný odpad, upozorňujeme na přísný zákaz těchto činností.
Velké obezřetnosti by měli také dbát lidé, kteří musí manipulovat s hořlavými kapalinami. Vlivem teplého počasí dochází k intenzivnějšímu odpařování a rychlejšímu vzniku výbušné koncentrace.
V horkých letních dnech se teplota v motorovém vozidle může rychle vyšplhat k vysokým hodnotám. Nevyplatí se spoléhat na to, že je vozidlo zaparkováno ve stínu pod stromy, postupem času se slunce otočí a sluneční paprsky mohou dopadat přímo na vozidlo. Ponechání zvířete nebo dokonce dítěte v takové sauně je vyloženě hazard s jejich zdravím. Častým zlozvykem kuřáků je také ponechání plynových zapalovačů volně za čelním sklem vozidla. Na přímém slunci pak dochází k přehřátí plynové náplně a k výbuchu zapalovače, který je v uzavřeném prostoru vozidla často doprovázen požárem.
Bezpečné a bezstarostné prožití léta přeje Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje!
por. Ing. Dalibor Kubátka
Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje
dne: 5.6.2019 - STŘEDA - UKONČENO
od 8:00 -17:00 hod.
ve dvoře u obecního úřadu Smilovice
elektrospotřebičů a elektronářadí
(mikrovlnky, pily, sekačky, pračky, televize, monitory, počítače, fény, rychlovarné konvice, tiskárny)
baterie, autobaterie,
zářivky, výbojky,
• tonery CD a DVD,
• elektroodpad, elektrošrot, kancelářskou a výpočetní techniku, domácí spotřebiče,
• tištěné spoje, PC nebo i jiné elektro komponenty, součásti z telekomunikací atd.